Menu Pricing

Vegetables

Lunch, Elementary - $2.95
Lunch, Middle School - $3.05
Lunch, Senior High - $3.15
Lunch, Reduced (Elementary/Secondary) - $0.40

Breakfast, Elementary - $1.40
Breakfast, Middle School - $1.60
Breakfast, Senior High - $2.00
Breakfast, Reduced (Elementary/Secondary) - $0.30

Student Milk - $0.70

Adult Lunch - $5.00
Adult Breakfast - $3.00
Adult Milk - $0.75


LUNCH TIME
Elementary A La Carte Menu & Pricing

Extra Entree - $ 2.50
Fresh Fruit/Fresh Veggies - $ 0.70
Milk, 8 oz. - $ 0.70
Fruit Juice 4 oz. - $ 0.50
Water, 8 oz. - $ 0.50
Water, 16 oz. - $ 0.75
Water, Sport Cap - $1.25
Juice Boxes - $ 0.75
Ice Cream/Juice Water Ices - $1.00
Soft Pretzel - $ 0.75
Bagged Snacks - $0.25-$01.00

All of the above are "Healthy Snacks", made of whole grains, first ingredient being a fruit, vegetable, dairy product or protein, or a combination food that contains at least a 1/4 cup of fruit and/or vegetable, not more than 200 calories per serving, total fat is equal or less than 35%, under 230 mg sodium and no trans fats.


Secondary Student A La Carte Menu and Pricing

4 oz. Juice $0.50 Extra Main Entree $2.50
Water $0.75 Bread, Toast $0.30
Water, Sport Cap $1.25 Bagel w/ Cream Cheese $1.25
Milk 1/2 Pints $0.70 Cream Cheese Cup $0.30
Capri Sun/Juice Boxes $.075 Yogurt, 8 oz. $1.00
Ice Creams, Fruit Water Ices $1.00 Yogurt, 4 oz. $0.75
Pretzel $0.75
Bag Snacks $.025 - $1.00 Fruit $0.70
Cookie $0.75 Dessert $0.70
Frozen Yogurt (HS Only) $1.50 Vegetables/Sides $0.70

Faculty and Staff Menu Pricing

Full Lunch $5.00 Soup, 8 oz. $1.50
Bread, Toast $0.30
Full Breakfast $3.00 Bagel w/ Cream Cheese
Yogurt, 8 oz.
Yogurt, 4 oz.
Salad
$1.25
$1.00
$.75
$3.50-$4.00
A La Carte:
Juice, 4 oz.
Water, 16 oz.
Water, 8 oz.
Milk ½ Pints
Cereal
Hard Boiled Egg
Pint Teas
Ice Creams, Fruit Water Ices
$0.50
$0.75
$0.50
$0.75
$1.00
$.75
$1.00
$1.00
Dressing
Entree Only
Breakfast Sandwich
PB&J
Fruit
Dessert
Vegetable
$0.50
$2.50
$1.50
$1.50
$0.75
$0.75
$0.75
Pretzel $0.75
NutriGrain Bar $1.00
Bag Snacks $0.25-$1.00
Cookie $0.75
Muffin, 2 oz $1.00
Muffin, 3 oz $1.25
Website by SchoolMessenger Presence. © 2021 Intrado Corporation. All rights reserved.